تعریف عشق

عشق از دیدگاه افلاطون:

افلاطون گفته عشق نیروییست طبیعی که از وسوسه هاس آز و صورتهای خیالی هیکل طبیعی در آدمی بوجود می آید و این نیرو که به نام عشق خوانده می شود در وجود دلاور ترس و در ترسو دلاوری و بالاخره در هرگونه آدمی عکس آنچه در طبیعت اوست ایجاد می کند.

عشق، الهامی شوقیست:

در کشکول شیخ بهایی،  به نقل از اندیشمندی آمده که عشق الهامیست شوقی که خدای متعال از طرف خود در وجود جانداران افاضه می کند تا بدینوسیله آنچه بدست آوردن آن برای دیگران ممکن نباشد، بدست آورند.

عشق دوست داشتن بدون شرط است:

گویند در زمان مامون، علویه ی مجنون رقص کنان و کف زنان به حضور مامون رسیده و چنین شعری را می خواند:

انسانی را دوست می دارم که اگر بر او جفا کنم از من نرنجد و علاقه مند  به سایه دوستی هستم که اگر کدورتی در وی ایجاد کنم دست از صفا برندارد. مامون  وی را تحسین کرد و چنین گفت که ای علویه  این خلافت را از من بگیر و چنان رفیقی را که توصیف کردی در برابر خلافت به من بده.

عشق، یعنی سرگشتگی عقل و دل:

مامون  از یحی بن اکثم پرسید عشق چیست؟

در پاسخ گفت پیش آمدهاییست که برای آدمی ایجاد می شود که دل را سرگشته می سازد و بدن را می آزارد، ثمامه که حضور داشت گفت ای یحیی ساکت باش تو باید از مساله طلاق یا محرمی که در حال احرام شکار کرد، پاسخ دهی اینگونه مسائل ویژه ماست، مامون گفت: ای ثمامه عشق را تعریف کن. گفت: عشق همنشینیست که از ورود دیگری جلوگیری می کند و رفیقی است که سراپای عاشق را در اختیار می گیرد راههای او در کمال سختی رهوار و فرمان او در وجود عشق جاریست . بدن ها  و روح ها را در قبضه خود دارد و دلها و خاطره ها را در اختیار خود گرفته و عقل ها را تحت فرمان خویش قرار داده آنچنانکه عنان اختیار خود را به دست وی داده و از هرگونه تصرفی ممنوع گردیده . مامون به او آفرین گفته و هزار دینار زر به وی جایزه داد.

 

تلخیص و گردآوری:

راشین گوهرشاهی

 

منبع:

کلیات کشکول شیخ بهایی، نشر جمهوری 1390، ترجمه فاطمه دارنگ

/ 1 نظر / 477 بازدید
ali

با سلام سیستم تجارت الکترونیک پایگان(ستاپ) با بیش از 5 سال سابقه در زمینه تجارت الکترونیک و با در اختیار داشتن بزرگترین پرتال فروشگاهی ایران بابیش از 1000 عنوان محصول متنوع و پر فروش، معتبرترین سیستم همکاری درفروش را در بین تمام سیستمهای مشابه ایرانی داشته و با عنایت به همکاری با بزرگترین سایت ها و گروه های اینترنتی ایران در این بخش،همواره سعی بر این دارد تا با ارائه امکانات متنوع و عملکرد شفاف درمحیطی سالم به ارائه خدمات خود بپردازد. امّا برتری ستاپ نسبت به سیستمهای مشابه چیست؟ 1.پرداخت 30 تا 60 درصد از فروش محصولات به عنوان پورسانت 2.تسویه حساب کاملا شفاف و منظم 3. وجود محصولات متنوع و کاملا به روز (بیش از 1000 عنوان محصول و اضافه شدن روزانه 1 محصول به فروشگاه 4. امکان جذب زیر مجموعه و دریافت 15 درصد از فروش هرزیر مجموعه به عنوان پاداش 5.واریز 100 درصد سفارشات توزیع شده و 80 درصد سفارشات درحال ارسال در هر تسویه حساب (امکانی که فقط و فقط در پایگان وجود داشته و هیچ یک از سیستمهای مشابه هیچ مبلغی از سفارشات در حال ارسال را پرداخت نمی کنند) 6. امکانات بسیار متنوع برای تبلیغ محصولات مختلف از جمله تبلیغات