کعبه با پارچه آراستن هوس است

"کعبه را با پارچه آراستن هوس است

یای بیتی جمال کعبه بس است"

 

سنایی غزنوی

 

وقتی سنایی می گوید این شعر را، وقتی علما و فقهای ما در سخنرانی هایشان متوسل به همین کلام سنایی می شوند برای تفسیر شرعیات، من نمی دانم این زار زدنها پای ضریح های طلایی که قرارست روزی از سر هوس بعضیها برود و آن گرداب بلای کرب و بلا را مزین به طلا و نقره کند و تاجی بگذارد بر سر جنایت یزید و معاویه...واقعا چه معنایی دارد؟ اگر کمی حسینی مذهب بودیم، یزیدیها راهمچون حسین (ع)ا از آشامیدن و نوشیدن در ظرف طلا و نقره باز می داشتیم نه اینکه خود کارگاه استخراج و ساخت تاج طلا بر سر جنایتهایشان باشیم و بعد بر سر و سینه بکوبیم که چرا قبر شش گوش حسین مظلوم و ائمه ی بقیع، بی طلا و نقره مانده است! حسین(ع) در بین ما شیعیانش از زمان خودش هم مظلوم تر است.

این چسبیدنها و بوسیدنها و طلب شفا کردن از تاج طلا و نقره ای که قرارست بر سر جنایت یزید علیه العنه نهاده شود ...و حالا ساخت مزاری خیالی برای حضرت فاطمه علیها سلام در شهر نجف...تا روح آن بانوی بزرگوار بنا به تخیلات و خرافه پرستی های این مردم
، قبرستان بقیع را بگذارند و آنجا را مزار خود بدانند!

فرق ما با بت پرستان زمان جهالیت اینست که آنان بتهای مرصع خویش را در بتکده ها می گذاشتند و به عنوان نمادهایی از الهگان و خدایان خود می پرستیدند و ما این بتهای چهارگوش مرصع را بر سر مزار مقدس ائمه و نیکانمان می گذاریم و به آنها به عنوان نمادی از ائمه توسل و تبرک می جوییم...و درست شبیه  سامری اعتقاد داریم که نفس حق فقط از میان  طلا ها و نقره ها می گذرد... مزار غرق در خون اماممان را با افتخار،به   طلا و نقره مزین کرده و تقدس این بارگاه مرصع را در برابر خدایمان قرار می دهیم!

 

بی حرمتی می کنیم به قبور مطهر ائمه تا سر حد شرک... طلا و نقره ای که حق آنست به یاد ائمه ی عزیز در بلاد اسلامی و غیر اسلامی  صرف زدودن  رنگ و روی  جهالت و فقر از سراروی  این قوم شود، و خرج پروراندن دانش و اشاعه علوم مکتبشان کنیم ؛ تا اینچنین دچار تعصبات فرقه گرایانه نشوند و یکدیگر را قتل عام نکنند؛ خرج پیروی از سنتهای عصر معاویه و یزید می کنیم که نشانه های تقدس و الهی بودن را  فقط در مزین نمودن کاخها و مزارهایشان به طلا و نقره می دانسته اند...  و جاهل و گرسنه و طماع   نگه داشتن ملت را امکانی برای فرمانبردای و برده پروری برای  مواقع لازم؛  به طمع یک کیسه ی گندم یا سکه ای بی قدر.

دریغ که در این بیقوله هرکسی که بخواهد به سادگی و حقانیت ائمه و بزرگانی که از آنها الهگان چهارده گانه ساخته ایم، تاسی جوید و همچون ایشان، از هدر دادن ثروت ملتی به خاطر هوس بازی عده ای خرافه پرست مقدس مآب گله کند؛ به او انگ وهابیت می زنند و دشمنی با اهل بیت...

از آن طرف کردار زشت  اسلام ستیزان و فرصت طلبیشان در تمسخر و خندیدن به این ندانم کاری ها و جهالتهای رایج شده در بین مذهبیون افراطی ما، و بهانه ساختن از این اداها و اطوارها برای انگ مشرک زدن به مذهبمان و قتل عام کردن هم کیشانمان ...به دست فرصت طلبان جاهل دیگر فرق اسلامی در هرکجا که دستشان برسد...  و از  این طرف هم ریاکاریها و هوس بازی های این مقدس مآبان و  بدعت گذاران حقیقت گریز...حتی با مقوله ی شرع و دین...

دلم یک سنایی دیگر می خواهد...گمان کنم  اگر زمانش  بیاید،  خود ائمه و پاکان نیز این دوستداران دروغینشان را که اینگونه محبت ایشان و سایر ائمه و نیکان  را به  تجمل طلا و نقره؛ و هدر دادن  حق و ثروت مشتی ملت محروم آلوده  اند، بازخواست کنند.

در بدعت و تحریف  این دین و مذهب تا کجاها که نرفته ایم ما! 

اگر فلسفه ی قیام حسینی، ایستادن در برابر تحریف دین به سمت تجمل گرایی و بی عدالتی و تجمع ثروت در دست عده ی قلیلی از مردم بود؛ ای کاش فقها و دانشمندانمان تا این حد در برابر جهالت این قوم...تجمل پرستیهایشان...و بی عدالتی ها در توزیع ثروت و رواج دروغ و خرافه و خیانت... سکوت نمی کردند ...

 اف بر این جهالت مقدس!

 

پی نوشت:

ما مردمی فاسد هستیم. فارغ از نوع سیاستهایمان و حکومتهایمان. مردمی که نه تنها از شرع و مذهب برای از بین بردن خرافه ها و جهالتها و تعصبها استفاده نکرده بلکه بالعکس؛ شرع و مذهب خود را برای راحتی وجدان در ارتکاب دروغها و غارت ثروتها به رنگ خرافه و تعصب آلوده. هر متشرع کاذبی بر دیگری انگ بی خدایی می زند...و با حفظ ریش و پشم و تسبیح و قرائت کامل نماز پنج گانه؛ اختلاسهای چند میلیاردی هم می کند و حق شرعی خود می داند...و همزمان عامل فساد را تنها زنان بد حجاب می داند و رواج سکولار در جامعه ی روشنفکر و همچنین  شاید گاهی....اگر دخلش بر خرجش بصرفد؛  مواد مخدر!

 

/ 2 نظر / 176 بازدید
ghalamnet

با سلام خدمت شما ممنونم دقیقاً همینطور ست که می فرمایید،ما از دین فقط ظاهر آن را به یدک میکشیم و از اصل دین غافلیم !

علی تبریزی

امام به عروسش گفت: فاطی که کتاب فلسفه می خواند* از فلسفه فاء و لام و سین می داند! برادر عزیزیم در تفکرات به ظاهر روشنفکر مأابانه و فلسفی غرق شدی و همه رو متهم می کنی. این ادبیات در شأن شماست؟ بگی همه منحرفند؟ منحرف اونیه که همه رو منحرف می دونه. هرچند برخی اعتقادات شما تا حدودی درسته ولی نه به اون شوری که می گی. ضمناً خیلی شبیه وهابی ها حرف می زنی! مایی که می ریم سر مزار اهل بیت برای توسله نه برای تعبد، نه برای پرستش، نه برای بزرگداشت جنایت یزید ملعون. امام حسین خودش یرامون عزیزه و دوست داریم مزارش هم زیبا باشه این چه اشکالی داره آقای فیلسوف؟